Politika

PUTINOVA REZOLUCIJA O SREBRENICI: Evo kako su Rusi udarili kontru Britancima!

Objavljeno: 28.06.2015 | 11:22Izvor: Telegraf.rs

Predlog Moskve je da se usredsredi na pitanja koja predstavljaju osnovu za saradnju i mirnu koegzistenciju država regiona, a ne na ona pitanja koja jačaju tenzije

Kao kontrapredlog britanskom dokumentu o Srebrenici, ruska delegacija u Ujedinjenim nacijama podelila je svim članicama Saveta bezbednosti nacrt svoje rezolucije o Bosni i Hercegovini.

Oni smatraju da SB ima zadatak da postigne dogovor o tekstu koji bi doneo istinsku korist celom regionu, pa je predlog Moskve usredsređen na pitanja koja predstavlja osnovu za saradnju i mirnu koegzistenciju država regiona, a ne na pitanja koja jačaju tenzije, saznaju Novosti.

Ideja Rusije je da SB još jednom potvrdi podršku Dejtonskom sporazumu i da se najoštrije osude svi zločini počinjeni tokom svih sukoba u bivšoj Jugoslaviji. S druge strane, Srbija će se najverovatnije već danas, još jednom, drugim pismom u poslednjih desetak dana obratiti članicama Sb kako bi ukazala na pogubnost i štetnost britanske rezolucije o Srebrenice, koja neće doneti ništa dobro ni našoj zemlji ni celom regionu.

Prema saznanjima ovog lista, Beograd će obavestiti članice SB da je i novi predlog rezolucije Velike Britanije neprihvatljiv za Srbiju, jer su u tekstu napravljene samo kozmetičke izmene i praktično samo smanjen broj upotrebe reči “genocid”. U pismu Srbije biće navedeno da britanski nacrt rezolucije baca stigmu na ceo srpski narod i da bi bilo pogubno da se ovakvim jednim potezom Srbi istorijski označe kao genocidna nacija.

Foto: Tanjug/Ministarstvo spoljnih poslova/Ognjen Stevanović

Foto: Tanjug/Ministarstvo spoljnih poslova/Ognjen Stevanović

Takođe, Beograd je u stalnim diplomatskim kontaktima pre svega sa dve stalne članice SB – Rumunijom i Kinom, na čiju pomoć računa u ovoj važnoj političkoj, ali i istorijskog bici na Ist Riveru. Kontakti su ostvareni i sa nestalnim članicama SB Venecuelom, Španijom, Nigerijom, Čileom i Angolom, koje bi mogle da glasaju protiv britanske rezolucije ukoliko se nađe na dnevnom redu sednice 7. jula.

Skoro da je izvesno da će britansku inicijativu podržati još dve stalne članice, SAD i Francuska, a London se uzda i da će predstavnici čada, Jordana, Litvanije, Malezije i novog Zelanda u Savetu bezbednosti podići ruku za usvajanje dokumenta.

Tamo je trenutno odnos snaga u SB 8:7 za britansku inicijativu, što znači da bi rezolucija Londona prošla sa tesnom većinom. Za usvajanje dokumenata u SB potrebno je da glasa osam od 15 članica SB, pod uslovom da nijedna od stalnih ne uloži veto.


Pratite najnovije vesti putem naše Facebook stranice, Twitter-a ili preko Android aplikcije na vašim telefonima.

  Facebook Komentari
Pratite nas na facebook-u