Zanimljivo

Kako biste deci objasnili ove stvari iz devedesetih?

Objavljeno: 27.11.2014 | 23:03Izvor: Telegraf.rs

Nekima se na pomen devedesetih godina prošlog veka s pravom podigne kosa na glavi - rat, inflacija, redovi za osnovne životne namirnice. A opet, kod onih mlađih javlja se nostalgija za detinjstvom koje su činile zaista male stvari. Ovo je priča o nekima od njih

S jedne strane sivilo bede, a s druge šljašteći kič. Neke pojave su toliko bizarne, da će biti veoma teško objasniti ih ljudima iz budućnosti. Predstavljamo vam neke od njih, koje su bile tako karakteristične za devedesete:

Žvake

Šok žvake – jedeš ih, a gadno ti je. Fluorescentno zeleni šuškavi omot koji u sebi krije zelenkastu, na prvi ugriz kiselkastu masu. A onda, kada zagrizeš jače, shvatiš da je žvaka punjena smesom sa ukusom jabuke. Ili Minti – tvrda, zeleno-bela glomazna žvaka od koje te boli vilica, a uz koju dobiješ slike popularnih turskih glumaca.

Foto: 90is.ru

Foto: 90is.ru

Step sokovi

Popularni “koncentrat” u prahu, koji je u vreme kada su se sokovi delili na “crni” i “žuti” simbolizovao “slobodu izbora”. Pitanje je bilo samo koji popiti: limun, narandžu, ananas ili breskvu? Interno su reklamirani kao “sve bolesti u kesici od 20 grama“, a imali su još jednu funkciju – pojedine tinejdžerke koristile su ih za farbanje kose.

Foto: kendy.com

Foto: kendy.com

Bizarna muzika

Muzika, plesni pokreti, tekstovi – tad nam je sve to delovalo normalno, ali iz današnje perspektive, “bizarno” je reč koja bi najbolje opisala numere poput ove:

Ili ove:

Sistem nadzora u prodavnicama

Danas su kamere gotovo na svakom ćošku, u svakom ulazu, u svakoj prodavnici. Imamo i Live street view. Međutim, vlasnici radnji devedesetih o kamerama nisu mogli ni da sanjaju. Sistem nadzora koji je sprečavao krađe sastojao se od ogledala postavljenih iskosa, iznad rafova. Prodavac je, posmatrajući ogledalo iznad vas, zapravo gledao da li će neki proizvod zavšiti u vašim džepovima umesto u korpi. Zato što tada, naravno, nije bilo alarma na ulazu.

Foto: Tanjug/AP

Foto: Tanjug/AP

Bizarna odeća

Eksplozija boja, dezena, materijala. Sve je bilo dozvoljeno za kombinovanje i skoro sve je bilo kič. Boja decenije – šareno. I kako nekome iz budućnosti objasniti da se trenerka nije uvlačila u pantalone iz straha od prehlade, nego zato što je to bio modni hit. Od modnih dodataka posebno izdvajamo kajlekrstove i debele drečave gumice za kosu.

Foto: Twitter @milica_jeremic, promo

Foto: Twitter @milica_jeremic, promo

Redovi za… (popunite sami)

Pa, ne za Ajfon, ili otvaranje novog tržnog centra. Redovi za osnovne životne namirnice (hleb, mleko, ulje, šećer) uglavnom su se formirali iza prodavnica, a zaliha nije bilo dovoljno za sve. Prodavnice koje rade, ali su potpuno prazne – ne, to nije bila konceptualna umetnost, već tužna realnost.

Foto: Telegraf.rs

Foto: Telegraf.rs

Igračke

Čuveni “ljigavko” koji se lepi za plafon kada ga bacite uvis i skuplja svu moguću prašinu s poda, pištolji na metkiće, tetris… Ne treba zaboraviti ni praćke iz kojih su se ispaljivali komadići od izolovane žice, “Košarku u vodi” od koje se grčio palac i koja je bila popularnija od obične košarke, i tzv. “zezalicu” – spiralnu igračku u duginim bojama s kojom niko baš sa sigurnošću nije znao kako da se igra.

Foto: kupindo.com

Foto: kupindo.com

Pokretna menjačnica

Devedesetih godina u Beogradu jedno od popularnih zanimanja bilo je baš ovo.Pokretnu menjačnicu činio je čovek, obično u nabudženoj perjanoj jakni i sa crnom vunenom kapom na glavi, koji se kretao po mestima na kojima je bilo puno ljudi i mrmljao u bradu: “Dvz, dvz, dvz, dvz, dvz“. Upućeni su iz šifrovane poruke lako iščitavali reč “devize“. Razmena se obavljala diskretno, a u slučaju racije, čovek-menjačnica nestajao bi sa lica mesta brzinom svetlosti.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Banana sa sličicom

Samo oni koji su odrastali tokom siromašnih devedesetih znaju koji je uspeh izboriti se za bananu sa sličicom. Koja je ista kao i ona bez sličice. Samo bolja.

Foto: AP/Tanjug

Pratite najnovije vesti putem naše Facebook stranice, Twitter-a ili preko Android aplikcije na vašim telefonima.

  Facebook Komentari
Pratite nas na facebook-u