PREUZMITE medio.rs ANDROID APLIKACIJU

ĐOKOVIĆ PRIVATIZOVAO VIMBLDON: Novak treći put osvojio najveći turnir na svetu!

Objavljeno: 12.07.2015 17:22Izvor: Telegraf.rs

Srpski teniser je uspeo da odbrani titulu na Vimbldonu posle borbe u četiri seta sa Švajcarcem Rodžerom Federerom

Novak Đoković je kralj trave. Srpski teniser je odbranio titulu na Vimbldonu pobedom nad Rodžerom Federerom u finalu posle borbe u četiri seta 7:6, 6:7, 6:4, 6:3.

Najbolji igrač na svetu je po treći put u karijeri šampion na terenima “Ol Ingland Klaba” i prvi je teniser koji je posle osam godina uspeo da odbrani titulu na najvažnijem teniskom turniru na svetu. Ovo je deveta titula na Gren slem turnirima Srbina u karijeri.

Rodžer Federer je nekada bio neprikosnoveni šampion travnate podloge u Londonu sa osam titula, ali sada je sa drugom uzastopnom pobedom i to upravo nad njim Đoković pokazao da je on novi veliki šampion londonskih terena.

Agresivno kao i tokom čitavog turnira je zaigrao Federer pokušavajući tako da izbaci Đokovića iz igračkog balansa, dok je naš teniser imao problema sa svojim servisom, naročito prvim, koji nije ulazio. Novak je uspevao da dogovori odličnim bekhendima i drugim servisima, na ubitačan forhend Švajcarca.

Svetski reket broj 1 je, ipak, prvi popustio i dozvolio brejk protiviniku, a da nije osvojio nijedan poen, ali je odmah u sledećem gemu imao spreman odgovor i  ribrejkom se potpuno vratio u meč. Bio je to tek drugi put da je Švajcarac izgubio svoj servis gem na ovogodišnjem turniru.

Rasplamsala se igra u prvom setu nakon takvog razvoja događaja, ali i jedan i drugi su čuvali svoje servise. Federer je imao velike dve prilike pri rezultatu 6:5 da oduzme servis i čitav set srpskom teniseru. No, nije to tako lako, dva vrhunska servisa Srbina su ga ostavila u setu i taj-brejk je morao da odlučuje.

Tu je Đoković pokazao zašto je najbolji na svetu, da u najbitnijim trenucima igra najbolje. Sve je prelomio u prvom poenu kada je iz bezizlazne situacije na mreži uspeo da se izvuče i napravi mini-brejk. Do kraja je prepustio samo jedan poen Švajcarcu koji je od dve set lopte na kraju sa duplom servis greškom izgubio prvi set.

Federer ne bi bio to što jeste da ne zaboravi tako izgubljen set i uđe u sledeći kao da je tek početak meča. Opet mu je krenuo prvi servis, ali je krenuo i Novaka. Obojica su bili sigurni i lako dobijali svoje servis gemove sve do same završnice drugog seta.

Tada je prvi u napad krenuo srpski teniser i imao dve set lopte pri rezultatu 5:4, ali ih je propustio, da bi u sledećem gemu se vodila žestoka borba na njegov servis. Švajcarac je napadao iz svih oružja, vršio pritisak, Novak se branio i uspeo da se odbrani, pa je na kraju opet taj-brejk morao da rešava, a tamo je usledilo pravo ludilo.

Sve ono najbolje što može da se vidi u tenisu, videli smo u tom jednom odlučujućem gemu drugog seta koji je pripao Švajcarcu 12:10, iako je Đoković imao čak neverovatnih 7 set lopti, ali mu se skoro svaki put ruka skraćivala kada je trebalo da dokusuri grogiranog protivnika, pa je tako Federer došao do izjednačenja u setovima.

Koliko je samo psihički jak srpski igrač pokazao je odmah na startu trećeg seta. Nije uopšte na njega uticalo to što je propustio sveukupno 9 set lopti u prethodnom setu i u prvom gemu imao dve brejk lopte koje nije iskoristio. Delovalo je u tim trenucima da je još pod utiskom, ali je vrlo brzo sve razuverio kada je već sledeću šansu pretvorio u brejk.

Usledio je prekid posle toga zbog kiše koji je trajao nekih desetak minuta, a izgleda da je ta pauza više prijala srpskom teniseru koji je izašao po drugi put na teren potpuno fokusiran i prepun samopouzdanja.

Lako je osvajao gemove na svoj servis, bez previše rizika i osvojio treći setg 6:4 i došao u prednost od 2:1 u setovima.

Injekcija samouverenosti i sigurnosti koju je dobio u tim trenucima bilo je baš ono što mu je trebalo u četvrtom setu. Odmah je počeo da vrši pritisak na servis Švajcarca, dok je gemove na svoj servis osvajao lako pre svega zahvaljujući servisu koji je proradio, ali i odličnim izborom udaraca koji su bili raznovrsni i terali Švajcarca mnogo više da se kreće na terenu, što mu nikako nije prijalo.

Takva igra se isplatila u 5. gemu četvrtog seta kada je uspeo da dođe do brejka, baš kao što se dogodilo u prethodnom setu. Sve je tog trenutka bilo jasno, jer je postojao samo jedan teniser na terenu i pitanje pobednika ovog meča se više nije postavljalo.

Čak je i publika na tribinama, tradicionalno naklonjena Švajcarcu, morala da shvati da je Novak Đoković čovek koji sada dominira na travi “Ol Ingalnd Klaba”.