PREUZMITE medio.rs ANDROID APLIKACIJU

RAJ NA ZEMLJI: Nacionalni parkovi Srbije među najlepšim mestima na planeti!

03.05.2015 13:53
U našoj zemlji postoji pet nacionalnih parkova: Fruška Gora, Đerdap, Kopaonik, Tara i Šar planina, koje ćemo pokušati u što boljem svetlu da vam predstavimo i nateramo vas da ih, ukoliko do sada niste, posetite

Zanimljivo


Srbija je zemlja koja je bogata prirodnim lepotama, ali nažalost, nije dovoljno istražena i posećena. Za mnoga mesta na kojima čovek može osetiti potpuni mir, slobodno možemo da kažemo da predstavljaju pravi raj na zemlji.

U našoj zemlji postoji pet nacionalnih parkova: Fruška Gora, Đerdap, Kopaonik, Tara i Šar planina, koje ćemo pokušati u što boljem svetlu da vam predstavimo i nateramo vas da ih, ukoliko do sada niste, posetite.

FRUŠKA GORA

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Nalazi se u blizini Novog Sada, a nacionalnim parkom je proglašena 1960. godine. Njen najviši vrh je Crveni čot (538m), a najpoznatije mesto je turistički centar Iriški venac koji se nalazi na 490 metara visine. Doline i padine ove planine su prekrivene livadama, žitnim poljima i pašnjacima, a delovi koji su na visini preko 300 m su prekriveni gustim listopadnim šumama.

Pored toga što je na ovoj planini priroda izrazito bogata jer njenu floru čini preko 1.500 biljnih vrsta, ovde se mogu videti i arheološka nalazišta na kojima se istražuju neolitsko, bakarno, bronzano i rimsko doba, ali i 17 manastira koji su sagrađeni u periodu između 15. i 18. veka.

Ono što je interesantno je da na Fruškoj gori postoje tri prirodne prećine i to Ležimirska, vrelo potoka Dubočaš i Grgurevačka, ali i mala pećina isposnica kod manastira Rakovac koju su sami monasi isklesali. Naziv je dobila po Francima koji su živeli na ovom području.

ĐERDAP

Nalazi se na samoj granici Srbije i Rumunije, duž 100 kilometara sa desne obale Dunava, a njegova ukupna površina iznosi 63.608, dok zaštićena zona obuhvata 93.968 hektara. Nacionalnim parkom je proglašen 1974. godine.

Đerdap predstavlja jedinstveni evropski rezervat zbog specifičnog istorijskog razvoja, povoljne klime, veoma složene mreže klisura, kanjona i dubokih uvala, a njegova osnovna odlika su velike šume i bogatstvo flore i faune, a dolina je sastavljena iz tri kanjonsko-klisurske doline: Golubačke, Gospođin Vir i Kanjona Velikog i Malog Kazana.

Gvozdena vrata su oduvek predstavljala veliki izazov za sve turiste, putnike, mirotvorce i ratnike, jer su to vrata između dva važna kulturna i ekonomska sveta, “kapija” između Donjeg i Srednjeg Podunavlja.

KOPAONIK

Za Kopaonik se u žargonu može reći da je planina koja je okružena rekama jer se na zapadnoj strani nalaze Ibar i Sitnica, na jugoistoku Laba, na severu Jošanica i Koznička reka, dok je na istoku dolina reka Rasine i Toplice.

Najviši vrh je Pančićev vrh koji se nalazi na visini od 2.017 metara, i obuhvata površinu od 11.810 hektara, a nacionalnim parkom je proglašen 1981. godine.

Na ovoj planini je zimski turizam veoma razvijen i sadrži veliki broj ski staza, i smatra se za jedan od najznačajnijih rezervata prirode u Evropi.

TARA

Obuhvata površinu od 19.175 hektara, a Pančićeva omorika je njen zaštitni znak. Registrovano je 50 vrste sisara i 140 vrsta ptica, a pod specijalnom zaštitom su medvedi, srne i divokoze. Nacionalnim parkom je proglašen 1981. godine.

Na Tari se nalaze brojna arheološka nalazišta i spomenici kulture koji datiraju još od neolitskog doba, a najznačajniji su manastir Rača iz 13. veka i nekropole sa stećcima u Rastišu u Perućcu.

Zbog očuvanosti i raznovrsnosti šumskih ekosistema spada u najbogatije i najvrednije šumsko područje u Evropi, a 2012. godine se dogodio veliki požar u kom je izgorelo 170 hektara šume od kojeg se stanovništvo ove planine još uvek u potpunosti nije oporavilo.

ŠAR PLANINA

Nalazi se na području Kosova i Metohije i prostire se na 39.000 hektara, a nacionalnim parkom je proglašena 1986. godine.

Zbog činjenice da na njoj boravi 147 vrsta leptira, Šar planina je najbogatije područje u Evropi, a na ovoj planini se mogu videti i brojna glacijalna jezera i oblici reljefa, zbog čega predstavlja muzej glacijalnog reljefa nad otvorenim nebom.

Kolevka je srpske duhovnosti, državnosti i istorije i na ovom području se može pronaći 45 crkava i manastira koji su sagrađeni od 12. do 16 veka.

Pogledajte video:

(M. Bojić)