PREUZMITE medio.rs ANDROID APLIKACIJU

OSTRVO DUHOVA NA KOJE NIKO NE SME DA ODE: Napušteni stanovi izgledaju kao da neko u njima i dalje živi

18.03.2015 21:32
Nakon što su Hašimu napustili i poslednji stanovnici, japansko ostrvo je oronulo, koje sa trošnim zgradama i mračnim uspomenama deluje avetinjski

Zanimljivo


Hašima, poznato i kao Vojni brod, napušteno je ostrvo na 15 kilometara od Nagasakija, grada u Japanu. Ono je jedno od 505 nenaseljenih mesta u istoimenoj prefekturi.

NASTALO OD VULKANA: Ostrvo se od erupcija povećalo za čak 11 puta! (VIDEO)

Najistaknutije karakteristike Hašime su napuštene betonske stambene zgrade i zid koji okružuje celo ostrvo, kao štit od mogućih tajfuna.

Ostrvo je bilo naseljeno od 1887. do 1974. godine, a 1890. ga je kupila kompanija “Micubiši” i započela projekat eksploatacije uglja sa dna mora. Godine 1959. Hašima je brojao 5.259 stanovnika, na površini od svega 720 ari.

Kada je ugalj zamenjen sa naftom 60-tih godina, rudnici ulja su zatvarani širom zemlje, a ni Hašima nije bio izuzetak. “Micubiši” je zvanično najavio zatvaranje rudnika 1974. godine, a danas su zgrade prazne, a broj stanovnika je – nula.

Foto: Wikipedia/Jordy Meow

Foto: Wikipedia/Jordy Meow

Ostrvo je imalo preko 30 stambenih blokova, 25 prodavnica, školu, dva bazena, bolnicu i groblje.

Turisti obilaze svega četvrtinu ostrva, ali ne smeju da se približe ni jednoj od građevina. Za tako nešto potrebna je dozvola Gradskog veća Nagasakija i “dobar” razlog. Jednostavno objašnjenje je da su ruševine izuzetno opasne.

Foto: Wikipedia/Hisagi

Foto: Wikipedia/Hisagi

Iako ostrvo nije napušteno “preko noći”, ono svakako tako izgleda. Ostrvo je nekada držalo rekord u najvećoj naseljenosti na Zemlji. Posle 40 godina, nakon što su Hašimu napustili i poslednji stanovnici, japansko ostrvo je oronulo, koje sa trošnim zgradama i mračnim uspomenama deluje avetinjski.

U školi među polomljenim klupama stoje vežbanke i udžbenici, u bolnici Rendgen snimci, a svuda na ulicama možete da naiđete na obuću.

Foto: Wikipedia/Jordy Meow

Foto: Wikipedia/Jordy Meow

Tokom Drugog svetskog rata Hašima je, kao i mnogi drugi industrijski centri u Japanu, bilo mesto prinudnog rada. Korejski i kineski ratni zarobljenici držani su ovde i obavljali najteže poslove. Bili su izloženi vrućini i vlažnosti uz veoma malo hrane.

Hašima je jedno od nekoliko industrijskih mesta na svetu koje čeka uključivanje u UNESCO listu Svetske baštine.

Foto: Wikipedia/Jordy Meow

Foto: Wikipedia/Jordy Meow

Nadimak ovog ostrva – Vojni brod, potiče od njegove očigledne sličnosti sa tim plovilom kao i zbog njegovih visokih zidova na samoj obali mora. Vojni brod je prevod imena ostrva sa japanskog na engleski. Takođe je poznato i kao ostrvo duhova.

Ono je postalo čest predmet rasprave među entuzijastima koji vole ruševine. Pošto ostrvo nije održavano, nekoliko zgrada se već srušilo. Međutim, pojedini spoljni zidovi su ponovo betonirani.

Foto: Wikipedia/Dj nix

Foto: Wikipedia/Dj nix

Hašima je bio korišćen i za snimanje više filmova. Panoramske snimke Džejmsa Bonda, u filmu “Skajfol”,  kako u čamcu prilazi ostrvu, snimani su na Hašimi. Na njemu je sniman i horor film, “Projekat Hašima”.

Pogledajte video:

(N.I.)