PREUZMITE medio.rs ANDROID APLIKACIJU

VREDNO SRPSKO SELO S 300 DECE: Nema nezaposlenih, a vrtić pun dečurlije!

17.03.2015 00:57
Selo Kukujevac nema nezaposlenih. Funkcionišu kao razvijene evropske zemlje, a sve više mladih se odlučuje da živi i radi u njemu

Društvo


Meštani sela Kukujevaca kod Šida žive i rade kao da su u najrazvijenijem evropskom kraju. Nemaju nezaposlenih. Mladi su našli posao u svom selu i sve češće se odlučuju na brak i rađanje dece, pa vrtić postaje pretesan.

U Kukujevcima postoji industrija mesa “Agropapuk” u kojoj radi 200 meštana, u poljoprivrednim zadrugama “Ratar2 i “Rit” posao je našlo njih 150, na farmi koza “Beokapra” koja spravlja čuveni sir radi 35 meštana, izvozno-uvozna kuća “Asoler2 koja nabavlja gume za sva vrsta vozila zapošljava 15 ljudi.

Tu su i seoska pivara, više trgovačkih radnji, apoteka, veterinarskih stanica, kafića i drugih firmi, u kojima radi bar još 50 Kukujevčana.

A ono što je najprofitabilnije iz ovog sela jeste proizvodnja duvana. Ravno 100 domaćinstava uzgaja duvan na ukupno 1.200 hektara, što je ubedljivo najviše u Srbiji.

Foto: politika.rs/Miomir Filipović

Foto: politika.rs/Miomir Filipović

– U našem selu samo ne rade maloletna deca. Imali smo lane u avgustu tačno 293 deteta starosti do 15 godina. Danas je to više od 300, i sve će ih više biti. Na dan Svetog Save prijavljeno je četvrto rođeno dete u januaru ove godine. U februaru se porodilo još šest žena. Takav priraštaj nema zajedno i u više većih sela naše okoline - s ponosom priča obaveštava Miroslav Stojčević, predsednik sela Kukujevaca i najbliži rođak preminulog patrijarha Pavla.

Sadašnji meštani Kukujevaca su Srbi koji su pre dvadesetak godina došli iz Hrvatske i razmenili kuće i imanja sa ovdašnjim starosedeocima Hrvatima. Brzo su se snašli u novom zavičaju, iako sustigli iz raznih krajeva, iz 160 mesta.

Budžet mesne zajednice je 4,2 miliona dinara. Od toga selo samodoprinosom obezbeđuje 2,4 miliona dinara, a opština 1,8 miliona.

Istinita priča da čovek u ova vremena ne veruje da je moguća u Srbiji. A moguća je.