PREUZMITE medio.rs ANDROID APLIKACIJU

Zanimljiva geografija: Kako preživeti mamurluk?

30.07.2014 15:42
Ovaj scenario sa putovanja ili godišnjeg odmora većini će biti i te kako poznat. Napokon ne mislite o poslu, u društvu ste dragih osoba, kasna večera na terasi, boca vina, pa jedno “kratko” da se nazdravi, pa drugo, treće... a već u idućoj sceni budite se s ogromnom glavoboljom i poput guštera “puzite” prema slavini da popijete vodu.

Zanimljivo


Naočare za sunce trenutno stanje mogu da sakriju jer nema te kafe koja ovaj problem može da rešit a na potez “klin se klinom izbija” nemojte ni da pomišljate. Evo zato spiska najpopularnijih "lekova za mamurluk" iz celoga sveta koje je prikupio portal "Lonely Planet", a obradila Slobodna Dalmacija. Niko ne garantuje da svi lekovi pomažu, ali neki bar zvuče zabavno - ako ništa drugo. 

Engleska
U Engleskoj se kao brzi lek protiv mamurluka koristi kobasica umotana u masno lisnato testo, ali najbolje rešenje je kompletan engleski doručak. Jaja, slanina, kobasice, grašak, paradajz, pečene paprike, pečurke i hleb ili tost namazan puterom, plus obavezni umaci sa sirćetom i paradajzom... vaš srčani udar službeno ima novog najboljeg prijatelja. 

Škotska
Njihovi susedi Škoti vole takođe prženo, a uz to ne mogu da odole ni “haggis” kobasicama (od ovčijih iznutrica) i crnom pudingu s pecivom od krompira. Sve to lepo zaliju Irn-Bruom, voćnim bezalkoholnim pićem bogatim kofeinom, neonsko narandžaste boje, poznatim i kao škotsko “drugo nacionalno piće”. Nakon što ste noć pre preterali s viskijem... prvim nacionalnim pićem.

 

Italija
Italijani uglavnom ne komplikuju, savetuju da ispijete espresso ili tri, zadremate ispod sunčanih naočara i istrpite dok ne prođe. Ali, na Siciliji se s istim problemom nose na svoj način i koriste stari lek, žvakanje suvog penisa bika. Iako ima ukus kao sušena govedina, genitalije bika su malo žilavije - kažu ti koji su probali... 

Turska
U Turskoj su svi ludi za škembićima (tripicama), koje kombinuju sa sirćetom, slatkim paprikama, lukom - belim i crnim, mlekom, jajima ili limunom. Ako ne volite škembiće (ako ima takvih?), ni nemački “lek za mamurluk” neće vam zvučati ništa bolje. “Katerfrühstück”, tj. ukiseljena haringa, krastavac i luk, jelo poznato i kao “rollmops”, bogato je proteinima koji nakon burne noći vraćaju u život. 

Tajland
Na Tajlandu jedu prikladno nazvane „pijane nudle/rezance“, začinjeno jelo od rezanaca od pržene riže s mesom ili tofuom, sojinim umakom, lukom, povrćem i jakim čilijem, dok je u Južnoj Koreji pravi hit “haejangguk” supa puna svinjetine, kupusa, jaja, klica graška, rotkvice i zgrušane krvi bika. Bolje zvuči bez ovog poslednjeg sastojka, zar ne?

 

Novi Zeland
Na Novom Zelandu se opijene duše leče pitom od mlevenog mesa i sira te čokoladnim mlekom s malo soli. U Meksiku je lek protiv mamurluka ljuti “cheviche”, koji još nazivaju “vuelva de la vida” (povratak u život), možda zato što se nakon previše tekile osećate kao da umirete. Kombinacija je to škampa, plodova mora, školjaka i ostriga mariniranih u limeti, s umakom od seckanog paradajza, avokada, luka i čilija. 

Brazil
Kada posetite Brazil, onda se od nebrojnih “caipirnha” izlečite bahijskim ribljim gulašem s kokosovim mlekom, lukom, belim lukom, korijanderom i palminim uljem.

 

Kanada
Kanađani pak jedu “poutine”, čips umočen u hrpu svežeg sira i smeđi umak, a tradicionalni američki lek je ispijanje prerijske ostrige, pića s Worcestershire sosom, solju, šećerom, biberom, "živim" jajem, ljutim umakom i sokom od paradajza. 

Las Vegas
Las Vegas nudi poseban tretman, autobus zvan „Raj za mamurluk“, gde možete u potpunosti da preskočite brojne pokušaje i platite stručnjacima za mamurluk da vam vrate izgubljenu tečnost preko infuzije i da vas napumpaju vitaminima. I spremni ste za novi izlazak!